Drukuj

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

23 KWIETNIA 2017  
II NIEDZIELA WIELKANOCNA  -  MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!  PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!


Sakrament małżeństwa przyjęli:  Martyna Kowalska i Paweł Marzol, zamieszkali w Dani.

27 kwietnia przypada 61 . rocznica narzucenia Polsce zbrodniczej ustawy aborcyjnej. Od tego czasu zamordowano ponad 20 milionów dzieci. W duchu współodpowiedzialności za wyrządzone zło zapraszam w czwartek o godz. 17.00 na różańcową modlitwę pokutną.

Przygotowanie do uroczystości I Komunii św. dzieci i ich rodziców odbędzie się we wtorek w kościele w czasie i po Mszy św. wieczornej.

Spotkanie młodzieży przed przyjęciem sakramentu bierzmowania będzie w czwartek we Mszy św. o godz. 17.30 i po niej.

W Dniach Młodych od 1. do 3. maja w Goleniowie spotyka się młodzież archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Informacje i zapisy  u ks. Tomasza.

Ofiary składane dzisiaj do puszek i przekazane Caritas diecezjalnej będą  przeznaczone na utrzymanie ośrodków dla bezdomnych i samotnych matek w naszej archidiecezji.

Po  konsultacjach z parafianami i i na prośbę naszych częstych gości będzie zmieniona godzina odprawiania wieczornej Mszy św. w dni powszednie w lipcu i sierpniu br.  Od poniedziałku do piątku będzie ona o godz. 19.00.  Intencje mszalne zamówione w te dni na godzinę 17.30 zostają przeniesione na 19.00. Gdyby z tego powodu zaistniała jakaś niedogodność, proszę o kontakt w kancelarii parafialnej lub w zakrystii. Nie ulega zmianie wieczorny porządek wakacyjny w sobotę i niedzielę.

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!

 

ks. Marian Jan Wittlieb, proboszcz


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  17 KWIETNIA 2017  
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!  PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!

Dzisiaj ofiarujemy nasze datki Wydziałowi Teologicznemu Uniwersytetu Szczecińskiego i Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu.

W Wielki Piątek Koronką do Miłosierdzia Bożego rozpoczęliśmy nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Ofiary składane w najbliższą niedzielę do puszek i przekazane Caritas diecezjalnej będą  przeznaczone na utrzymanie ośrodków dla bezdomnych i samotnych matek w naszej archidiecezji.

Święta Siostra Faustyna, apostołka Jezusa Miłosiernego, której szczątki przechowujemy także w naszym relikwiarzu, zostanie uczczona Koronką do Miłosierdzia Bożego przed każdą Mszą świętą.

Od 1. do 3. maja w Goleniowie spotyka się młodzież archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Informacje u ks. Tomasza.

Korzystając z obecności większej ilości osób, podaję informację, że po  konsultacjach z wielu parafianami i częstymi  gośćmi i na ich prośbę będzie zmieniona godzina odprawiania wieczornej Mszy św. w dni powszednie w lipcu i sierpniu br.;  od poniedziałku do piątku włącznie będzie ona o godz. 19.00.  Z tego powodu modlitwę różańcową rozpoczynać będziemy pół godziny wcześniej, tzn. o 18.30.   Intencje mszalne zamówione w te dni na godzinę 17.30 zostają przeniesione na 19.00. Gdyby z tego powodu zaistniała jakaś niedogodność, proszę o kontakt w kancelarii parafialnej lub w zakrystii. Nie ulega zmianie wieczorny porządek wakacyjny w sobotę i niedzielę.

 

WESOŁEGO  ALLELUJA!  SZCZĘŚĆ BOŻE! ks. Marian Jan Wittlieb, proboszczOGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

16/17 KWIETNIA 2017  
ŚWIĘTA WIELKANOCNE
CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!  PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!

Od minionego tygodnia Wielkanoc spędzają w wieczności:  śp. Jerzy Cholewa (l.64, ul.Piastowska) i Karol Włodzimierz Sędzicki (l.81, zam.  w Łodzi), a także Aleksander Janusz Wingert (l.77, ul. Wiejska).

Sakramentem chrztu świętego zostali obdarowani:  Alicja Bajroszewska i Cyprian Julian Furtak.

Oba dni świąteczne opatrzone są Liturgią o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 17.30 .

W Poniedziałek Wielkanocny ofiarujemy nasze datki Wydziałowi Teologicznemu Uniwersytetu Szczecińskiego i Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu.

Przyszła niedziela Miłosierdzia Bożego otwiera Tydzień Miłosierdzia.

Święta Siostra Faustyna, apostołka Jezusa Miłosiernego, której szczątki przechowujemy także w naszym relikwiarzu, zostanie uczczona Koronką do Miłosierdzia Bożego przed każdą Mszą świętą.

Na cały okres Świąt Wielkanocnych Między-zdrojanom i Gościom, wespół z ks. Tomaszem  i wszystkimi Służbami Ołtarza, a także z ks. proboszczem Polosskiem i jego Parafianami z partnerskiej parafii w Heringsdorfie,  których świeca paschalna (po akcie uroczystej wymiany) pali się w naszej wspólnocie, a nasza u nich – mówię:

SZCZĘŚĆ BOŻE! ks. Marian Jan Wittlieb, proboszcz


 

---------------------------------

 

Uświęcenie czasu żałoby: ZWYCZAJ POMORSKI

„Jeśli pozwolimy, aby wspierała nas wiara, 
to doświadczenie żałoby może zrodzić solidarność więzi rodzinnych (…).”
papież Franciszek, audiencja środowa 17 czerwca 2015

Wiele lat temu do mnie, proboszcza w nadzatocznej żeglarskiej Trzebieży, podeszła Kaszubka (gdzież ich nie ma!) z zapytaniem, czy przyjąłbym do odprawienia intencje mszalne według zwyczaju na Kaszubach. Nie znałem tego zwyczaju, chociaż od najdawniejszych czasów połowa mojego rodowodu ma korzenie kaszubskie. Ja sam ten zwyczaj opatrzyłem określeniem „zwyczaj pomorski”, chociaż –  być może – znany był pod inną nazwą. Babcia Anna (ur. 1899) z pomieczyńskich Adamczyków Potrykusowa – która w młodości jako pomocnica gospodyni zdobywała ogładę w rodzimej kulturze w najznakomitszym domu plebanijnym w Przodkowie i dlatego obeznana była ze zwyczajami religijnymi Kaszubów – potwierdziła zasadność tej prośby, dorzucając: Żałoba po najbliższych zmarłych u nas trwa jeden rok, a po matce jeden rok i sześć tygodni. Umiera matka – więzy rodzinne ulegają „zwiotczeniu”. Kult maryjny, jakby swoisty feminizm, promieniuje na Kaszubach do dzisiaj.

Do dzisiaj pamiętam tez śpiewny sposób przeżywania modlitwy różańcowej w języku kaszubskim (na jednym tonie) po Mszy świętej w Chocielewku, wtedy w kościele filialnym w lęborskiej parafii pw. NMP Królowej Korony Polskiej, prowadzonej przez nieodżałowanej pamięci ks. kanonika Jana Grabowskiego (w tym czasie: Mariana Gryszla – z ciekawą historią życia), dokąd jeździłem jako młodociany organista. Przy okazji pozdrawiam mojego następcę Mirka Kwidzyńskiego i ofiaruję modlitwę za śp. pana Wrońskiego, rozpoczynającego śpiewy w czasie nabożeństw.

Mądrość i zapobiegliwość kaszubskich duchownych była nadzwyczajna. Dla wielu biednych rodzin na kaszubskich piaskach kościelny zwyczaj odprawiania Mszy gregoriańskich (30 intencji po jednej każdego dnia „bez przerwy”) był często niedostępny. Proponowano więc sposób uświęcenia czasu żałoby przez okres jej trwania sprawowaniem jednej Mszy świętej miesięcznie w terminach około zgonu lub pogrzebu osoby zmarłej. Modlitwę rozpoczynała tzw. miesięcznica, a kończyła Msza w pierwszą rocznicę, kiedy pleban ogłaszał ustanie zewnętrznej żałoby. W tym czasie rodzina „trzymała się razem”. Jej członkowie, bliscy i inni krewni dzielili solidarnie między sobą comiesięczną mszalną ofiarę. Nie wolno było kłócić się z powodu ustaleń spadkowych. W ten sposób dorosłe osoby wielodzietnej rodziny spotykały się na modlitwie, dzieląc się też nowościami z codziennego życia. Przypomina to np. wielkopolski zwyczaj zamawiania Mszy żałobnej w swoich parafiach przez krewnych nieboszczyka: 
od wujka Władka, od cioci Mani, itp. Od tamtej pory w parafiach, które prowadziłem nie ma tzw. intencji „za królów”, a inne nie żałobne intencje należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem.

Z nadmorskich Międzyzdrojów
(przedtem w Chojnie, Marcellinie, Palau, Stegaurach, 
Reichsmanndorfie, Hoechstadt an der Aisch, Szczecinie,Trzebieży)
i rodzinnie z Nowej Wsi Lęborskiej: ks. Marian Jan Wittlieb

 Święty Piotr Apostoł (nie)oficjalnym patronem miasta Międzyzdroje
ks. Tomasz Tylutki


Kult świętych patronów w Kościele rzymskokatolickim polega na powierzeniu opieki określonemu świętemu nad poszczególnymi osobami, albo społecznościami. Przejawem tego kultu jest (według nauki Soboru Watykańskiego II) troska o gorliwość w miłości, przez którą szukamy dobra potrzebnego całej wspólnocie. Gorliwość ta znajduje swój wyraz nie tyle w mnożeniu zewnętrznych aktów czci, ile bardziej w nasileniu czynnej miłości, która pobudza ludzi do naśladowania życia świętych i do szukania pomocy w ich wstawiennictwie. Troska patronów sprawia, że doznajemy od Boga różnorakich łask za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, do którego oni nieustannie wstawiają się za podopiecznymi.

Idąc za przykładem wielu miast europejskich radni międzyzdrojscy 26 stycznia br. podczas XXIX Sesji Rady Miasta podjęli Uchwałę Nr XXIX/287/17 w sprawie ustanowienia św. Piotra Apostoła duchowym Patronem Miasta Międzyzdroje. Projekt uchwały do Rady Miejskiej złożył proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb w imieniu mieszkańców oraz Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Projekt jest inicjatywą obywatelską, pod którą zgodnie z § 27 ust. 1pkt. 6; ust. 2 i 3 Statutu Gminy Międzyzdroje podpisali się reprezentanci wszystkich ulic miasta. Propozycja ta związana jest także z przewidzianym świętowaniem 70-lecia powojennych praw miejskich w Międzyzdrojach. Propozycja spotkała się także z pozytywną opinią wielu turystów i wczasowiczów.

W uzasadnieniu projektu obywatelskiego czytamy, iż św. Piotr Apostoł od 1859 roku, kiedy zdecydowano o budowie kościoła w Międzyzdrojach został mianowany patronem wspólnoty Kościoła luterańsko-augsburskiego.. W okresie powojennym utworzono Parafię rzymskokatolicką powierzając ją nadal opiece św. Piotra Apostoła, pierwszego papieża, patrona ludzi morza i trudniących się rybołówstwem Międzyzdrojan (osada rybacka).

Postawienie świątyni i kult ku chwale Boga Najwyższego przez wstawiennictwo Księcia Apostołów, gromadziło i integrowało społeczność międzyzdrojską. Kształtowało także rozwój kultury duchowej (m.in. literaturę,  malarstwo, muzykę, rzeźbę i architekturę) i ekonomiczno-materialnej (dawna „komora celna”). W połączeniu z walorami przyrodniczymi i zdrowotnymi przyczyniało się do rozwoju Międzyzdrojów jako miejscowości uzdrowiskowej dla gości z całej Europy. Wystarczy przejrzeć listę przebywających tu znakomitości, choćby tylko kompozytor Feliks Nowowiejski, czy filmowiec Alfred Hitchcock.

Ze strony władzy świeckiej poparcie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV w sprawie  duchowej opieki przed Bogiem jest dowodem dla żyjących tu wówczas przeważających luteranów, nie uznających przecież prymatu papieży, następców św. Piotra, na najwyższą  rangę  tego patronatu dla rodzącej się „Perły Bałtyku”. W powojennej, polskiej rzeczywistości, Międzyzdroje, mimo wielu prób przeciwnych, zwłaszcza ze strony rządów komunistycznych, zachowały swoją polską tożsamość i mentalną dumę z posiadania Patrona, pracującego własnymi rękami na chleb powszedni.

Sławie i korzyści miasta służyły i przynoszą korzyść również inicjatywy wierzących obywateli, są to m.in. cztery festiwale muzyczne: Musica Sacra z Bursztynową Aureolą św. Piotra Apostoła  w  ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego; publiczne prezentacje artystyczne dorobku Polsko-Niemieckiej Akademii Muzycznej In Terra Pax „na chórze i na scenie”; przyjmowanie aktorów i przedstawień w kościele w ramach kolejnych Festiwali Gwiazd; Międzyzdrojskie Czwartki Organowe, Festiwal Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego, Spotkania Artystyczne Seniorów (SAS), spotkania żołnierzy Ak i kombatantów,coroczne wspólnotowe kolędowanie w kościele –  jako propagowanie historycznej, polskiej kultury muzycznej. Międzyzdroje posiadają własną (jako gatunek muzyczny) „Missa Misdroyensis”, hejnał, hymn i fanfary dedykowane św. Piotrowi.

Można sądzić, że planowane uroczystości patronalne miasta i parafii przyniosą nam wiele duchowych i kulturalnych propozycji, z których na podkreślenie zasługuje  już zgłoszona w Urzędzie Miasta inicjatywa wykonania po raz pierwszy w Polsce kantaty koncertowej Karola Borsuka pt. „Quo vadis?” (kompozytora znanej już i wydanej, najpierw w postaci partytury „Mszy Międzyzdrojskiej”, a teraz wespół z innymi zebranymi dziełami na płycie CD pt.  „Międzyzdrojskie ‘Sacrum et Profanum’”)  dla uczczenia Roku Sienkiewiczowskiego.

Ustanowienie św. Piotra Apostoła duchowym Patronem Miasta Międzyzdroje wyrasta z przekonania, że jest ono godne i przygotowane do przyjęcia opieki tak wyjątkowego Patrona, aby należeć do wielkiej, światowej rodziny miast o określonej duchowości. To, jeszcze jakby sanktuarium na Pomorzu Zachodnim, posiadające trojakie pamiątki w specjalnym relikwiarzu „piotrowym”, gotowym do poświęcenia, niech zasłuży na przyjęcie w przyszłości relikwii pierwszej z Międzyzdrojów osoby kanonizowanej, dla której już zostało zarezerwowane specjalne miejsce pośród innych świętych i błogosławionych.

 

Kolejnym etapem procedury ustanowienia patrona nad miastem jest przekazanie Uchwały do biskupa miejsca. Ten, po zaaprobowaniu wspólnego pragnienia wiernych i władz świeckich, przesyła prośbę o zatwierdzenie jego decyzji do Stolicy Apostolskiej (Kongregacja ds.  Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów), zgodnie z obowiązującymi normami o ustanowieniu patronów, zawartymi w instrukcji „O zatwierdzeniu kalendarzy partykularnych i własnych formularzy mszalnych” nr 30. Następnie Kongregacja na mocy prawa udzielonego jej przez Ojca Świętego Franciszka, po rozważeniu przedstawionych argumentów, sprawdza ich zgodność z wymogami prawa. Jako uroczystość patronalną miasto przyjęło dzień 29 czerwca – liturgiczne wspomnienie św. Piotra Apostoła. Sądzę, że społeczność międzyzdrojska chętnie przywita wszystkich Gości.