czynna:

ul. Lipowa 2 sp.55
72-500 Międzyzdroje

Mieszkańcy Międzyzdrojów dokumenty
wystawiane w kancelarii otrzymują darmowo,
chyba że nie dokładają do wspólnej ofiary „na tacę”.
Wszyscy inni niech poczuwają się do sprawiedliwej opłaty.

Wyjaśnienie: Wierzący, aby uzyskać zaświadczenie w naszej kancelarii, że mogą pełnić urząd rodzica chrzestnego, świadka bierzmowania, ślubu itp., powinni należeć zamieszkaniem do naszej parafii.  Zaświadczenie to bowiem winno potwierdzić, że dana osoba praktykuje swoją wiarę. Wystawia je zatem proboszcz aktualnego miejsca zamieszkania danej osoby. Można powiedzieć: Tam jestem parafianinem, gdzie jestem zameldowany, lub przebywam dłużej niż trzy miesiące.

Proponuję też, aby wprowadzając się do nas nowi parafianie założyli w kancelarii kartę rodzinną, nie czekając do wizyty kolędowej. Wyprowadzając się z parafii w  Międzyzdrojach, można pobrać kartę rodzinną i przekazać ją w nowej parafii zamieszkania. Wyjeżdżając poza Polskę na dłużej lub na stałe, warto zabrać ze sobą dokument chrztu (swój i dzieci).

Pokoje gościnne

Dwa dwuosobowe pokoje campingowe w podwórzu plebanii nie tylko w okresie wakacji są „ratunkiem” dla duchownych w przepełnionych gośćmi Międzyzdrojach. Każdy pokój przygotowany do noclegu posiada chłodziarkę, czajnik elektryczny i możliwość podłączenia telewizora. Toaleta z prysznicem jest między pokojami z zewnętrznym wejściem. Odizolowane lokum, podobnie jak gościnna plebania, jest na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Samochód można zaparkować na podwórzu przy domu.

M A Ł Ż E Ń S T W O

Rozpoczynając spisywanie protokołu badania kanonicznego narzeczonych przed ślubem, należy w kancelarii parafialnej przedłożyć dokument chrztu świętego z datą wystawienia nie starszą niż pół roku, w którym odnotowane są daty przyjęcia I Komunii św. i sakramentu bierzmowania, oraz stwierdzenie stanu wolnego. Dla potwierdzenia tożsamości proszę okazać dowód osobisty.

Jeśli są narzeczeni oboje spoza Międzyzdrojów, trzeba od jednego z ich proboszczów mieć pisemną zgodę na pobłogosławienie związku w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach (72-500), tzw. licencję, po dokonaniu formalności w parafii, która ją wystawi.

W każdym wypadku należy też przedłożyć świadectwo/a uczęszczania na katechizację, a także w odpowiednim czasie (ważne jest 3 miesiące) Zaświadczenie z USC w trzech egzemplarzach, stwierdzające stan wolny według prawa polskiego, jeśli przyjęcie sakramentu małżeństwa ma odnieść skutki cywilne (ślub "konkordatowy"). W wypadku istniejącego już związku cywilnego należy przedstawić odpowiedni dokument.

Świadkowie sakramentu małżeństwa niech będą ludźmi bez przeszkód w przyjmowaniu Komunii św. według prawa Kościoła. W akcie ślubu zostaną zanotowane ich dane: nazwisko i imię, rok urodzenia, zawód, adres.

Preferujemy praktykę błogosławienia nowo zaślubionych podczas Mszy św. parafialnych (z możliwością zaproszenia "Scholi Confido" - ok. 20-osobowego parafialnego zespołu śpiewacze-go) - zobacz godziny odprawiania Mszy św.

Termin przyjęcia sakramentu należy ustalić z ks. proboszczem (przynajmniej) trzy miesiące wcześniej. Praktycznie w wielu wypadkach konieczne jest w naszej parafii roczne wyprzedzenie. Nie przyjmujemy terminów na piątek, ze względu na pokutny charakter dnia.

Ponieważ ostatnio częściej zdarzają się przypadki rezygnacji z ustalonego terminu bez uprzedzenia, co komplikuje inne ustalenia (organista, schola, wystrój kościoła...), proszę - za podpowiedzią Międzyzdrojskiej Rady Duszpasterskiej -
o wpłatę zaliczki (bezzwrotnej) na konto bankowe parafii. Zgadzamy się na wystrój świątyni przez międzyzdrojskie kwiaciarnie, a rzadko na udział obcych zespołów śpiewaczych i instrumentalistów. Prosimy o skromność w stroju panny młodej - ramiona przykryte. Stosujemy ryt ślubny według Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, chroniąc się przed obcymi wpływami (np. zwyczaj anglosaski prowadzenia panny młodej przez ojca). Stawiamy te wymagania świadomi, w jak ważnej sprawie będziemy przed Bogiem uczestniczyć i jaki należy się tu szacunek. Proponujemy nawet, aby w zaproszeniach ślubnych dla gości podkreślić, że obejmują one prośbę o uczestniczenie w modlitwie (obrzędy ją tylko podkreślają).

Nasza jedyna tego imienia świątynia na Pomorzu Zachodnim - św. Piotra Apostoła - przyjmie Was z największym uważaniem dla Waszego wyboru.

Do przecztania:

List Biskupa Siedleckiego w sprawie muzyki w liturgii (kliknij)

W imieniu Parafian ks. Marian Jan Wittlieb, proboszcz

C H R Z E S T

UROCZYSTE UDZIELANIE SAKRAMENTU
CHRZTU  ŚWIĘTEGO
w II. niedzielę  miesiąca, w  liturgii mszalnej o godz. 9.00

Uwaga

Po uzgodnieniu w kancelarii parafialnej możliwe są też inne terminy, jednakże z wyłączeniem okresu Adwentu i Wielkiego Postu, a także piątków całego roku, chyba że przypada w nie liturgiczna uroczystość.

Przy sporządzaniu świadectwa chrztu w kancelarii parafialnej, rodzice dziecka niech okażą Odpis Skrócony Aktu Urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego. Starannie dobrani rodzice chrzestni powinni być osobami dojrzałymi w wierze katolickiej (m.in. przyjęli już sakrament bierzmowania). Jeśli zamieszkują oni poza Międzyzdrojami, wypada, aby świadectwo o nich wystawił ich ksiądz proboszcz. Niech będą to ludzie bez przeszkód w przyjmowaniu Komunii św. według prawa Kościoła. W akcie chrztu zostaną zanotowane ich dane: nazwisko i imię, rok urodzenia, zawód, adres.

Uroczyste udzielanie sakramentu chrztu świętego w naszej parafii jest zwykle w drugą niedzielę miesiąca podczas Mszy świętej o godz. 9.00 (może jednak z wyjątkiem czasu adwentowego i wielkopostnego ze względu na ich specyficzny charakter).

Jest ono poprzedzone przygotowaniem rodziców i chrzestnych (zwykle w piątek przed chrztem) do tego wielkiego wydarzenia rodzinnego.

Chrzest w naszej parafii jest udzielany bez opłat, ale można z tej okazji ufundować zwyczajową ofiarę za Mszę świętą, która jest sprawowana w intencji dziecka, rodziców i chrzestnych.