Drukuj
18. edycja Międzyzdrojskich
Czwartków Organowych –
na Królewskim Wzniesieniu,
zwanym teraz Piastowskim Wzgórzem,
w znakomitej akustyce kościoła,
dostosowanej do królewskiego ucha,
budowli napełnianej od 1862 r.
modlitwą wiernych,

oddanej w opiekę od początku

św. Piotrowi Apostołowi,
a teraz mającego pieczę nad Miastem
z 70-letnimi prawami polskich Międzyzdrojów –

dzisiaj i we wszystkie sierpniowe czwartki 2017 roku

może stawać się historią, której już nie da się pominąć, albo (Nie daj Boże!) wykreślić.
Zaczęły się te międzyzdrojskie „Przygody z Muzyką”, podobnie jak historie przy stworzeniu świata, od mężczyzny (rozkochanego w muzyce medyka ze Szczecina Leszka Podzierskiego) przy pomocy kobiety (organistki z katolickiej parafii w Kijowie – Olgi Dmytrenko).

Dojrzałość maturalną tego Festiwalu według programu ułożonego przez panią profesor Małgorzatę Klorek, podczas trwania „Misji u stóp Krzyża”, poprowadzi pięknym słowem (jak zawsze), piękna (jak zawsze) pani Redaktor znakomitego Polskiego Radia (jak zawsze), w „szałowej” kreacji (jak zawsze), pani Maja Piórska
(jak zawsze).

Mówi się, iż to ewenement (jak zawsze), kiedy kobieta ze znawstwem mówi dobrze o innej kobiecie (jak zawsze): tym razem znakomitej (jak zawsze) Ursuli Grahm.

Ucztę (jak zawsze) osiemnastych międzyzdrojskich wieczorów organowych zacząć czas! Smacznego!

(ks. Marian Jan Wittlieb)
 
Drukuj

Dzień Kresowego Żołnierza AK w Międzyzdrojach

W  dniu 4 października br., w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka - Biedaczyny z miasta modlitwy Kościołów o pokój - Asyżu, uroczystą koncelebrowaną Mszą św. w międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła  rozpoczął się I Dzień Kresowego Żołnierza AK. Jest on następstwem 35 zjazdów żołnierzy AK, w tym 25 zorganizowanych w Międzyzdrojach.
Celebrans ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb franciszkańskim zawołaniem pozdrowił przybyłych żołnierzy i wiernych: „Pokój i Dobro Żołnierze!” I dalej parafrazując słowa pieśni „Barka” mówił: Pan kiedyś stanął nad brzegiem” wolności, szukając ludzi „gotowych pójść za Nim”; ludzi, których „do wolności wyswobodził  Chrystus” i Was znalazł! Kaznodzieja odnosząc się dalej w swoich rozważaniach do „papieskiej pieśni” i dodając otuchy i nadziei obecnym: „Jestem ubogim człowiekiem” –  mówiłeś Jego słowa z Kazania na Górze, kiedy prawił o Twojej, Żołnierzu, godności i oduczałeś się tęsknić  za Gwiazdą ze Wschodu, która się zdewaluowała, ta, za którą wcześniej szli Mędrcy, niosąc Bliźniemu bliźnich dary nie złupione na bliźnim swoim.
I oto: wody nie są już granicą, lecz przypomnieniem o bezkresnej  z Bogiem wolności, ku której wypływamy już razem. Już nie w ukryciu stoczniowego doku, jak w zakrystii, ale wypatrujący ojczyźnianych ochrzczonych horyzontów na skraju nieba, które zagarniamy „siecią słów Bożych prawdą”. Ufa(j)my Słowu Życia, Żołnierzu! Ku chwale Ojczyzny, bo Jej i w Niej jest Bóg i Honor!”
Po Eucharystii, licznie zebrani wierni i młodzież ze szkół, wyszli, aby przy pomniku trzech wileńskich krzyży uroczyście złożyć biało-czerwone wiązanki kwiatów. Następnym punktem programu była uroczysta gala w Międzynarodowym Domu Kultury, prowadzona przez przedstawicieli IPN z Oddziału Szczecińskiego.
Szczególnym akcentem gali było nadanie przez Radę Miejską tytułu „Zasłużony dla Międzyzdrojów” Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin oraz wykład dr Magdaleny Semczyszyn pt. Kresowy życiorys mjr Danuty Szyksznian, która jest także honorową obywatelką Międzyzdrojów.
Była to doniosła uroczystość, która zgodnie z wolą żyjących jeszcze nielicznych już żołnierzy AK i ich rodzin, zainaugurowała nową formę spotkań jako dnia pamięci w naszym mieście.
Ks. Tomasz Tylutki
 
Drukuj

Międzyzdrojanie i ich Goście u stóp krzyża

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,  na wieczne czasy bądźże pozdrowiony!
Od 31 lipca do 4 sierpnia br. w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach przeżywano w wyjątkowy sposób duchowy czas skupienia, bowiem na Misje u stóp Krzyża  składają się medytacje, zamyślenia i czuwania zarówno całych parafii, jak również osób indywidualnych, trwających u stóp Krzyża – pomniejszonej kopii najstarszego zachowanego na Pomorzu Zachodnim misyjnego krzyża Ottonowego datowanego na XIII wiek z konkatedry w Kamieniu Pomorskim (oryginał znajduje się nadal w Muzeum Narodowym w Szczecinie). Wraz z symbolem Męki Pańskiej przywieziono relikwie Drzewca Świętego przechowywane w Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Boskiej Bolesnej w kamieńskiej Kaplicy Brzozdowieckiej. Sanktuarium to formalnie zatwierdził w 2010 roku ks. abp prof. Andrzej Dzięga.

Święte Drzewo Męki naszego Zbawiciela adorowali licznie zgromadzeni parafianie i wczasowicze, którzy wzmacniając wiarę odkrywali na nowo wartość krzyża w życiu. Posługę sakramentalną i kaznodziejską w tym czasie pełnili: międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, wikariusz ks. Tomasz Tylutki i zaproszeni: emerytowany ks. Józef Korczyński i ks. prof. Adam Podolski z Rzeszowa.  Czas misji przypadł w roku wyjątkowego dziękczynienia za 70 lat powojennych polskich praw miejskich Międzyzdrojów i ustanowienia specjalną uchwałą przez Radę Miejską św. Piotra Apostoła duchowym Patronem Miasta.

Na zakończenie nadmorskich misji przyjechał ks. prał. dr Zbigniew Wyka, były proboszcz w Kamieniu Pomorskim i inicjator tych spotkań misyjnych na Pomorzu Zachodnim, który poprowadził święte relikwie i krzyż do sąsiadującej z Międzyzdrojami  parafii Lubin-Wapnica, gdzie na nie wyczekiwali już wierni z proboszczem ks. kanonikiem Waldemarem Michałowskim. Kolejne zamyślenia przy krzyżu w pasie nadmorskim już za dwa lata.

ks. Tomasz Tylutki
 
Drukuj

Maryjnym szlakiem świętych…
Międzyzdrojska pielgrzymka  na Jasną Górę

Przeżywając na Międzyzdrojskim Królewskim Wzniesieniu Rok Maryjny związany z 100 rocznicą objawień Matki Bożej Fatimskiej, w środę 20 września 2017 r. z błogosławieństwem ks. proboszcza prałata dra Mariana Jana Wittlieba wyruszyliśmy na pielgrzymkę autokarową „śladami Maryjnych świętych” pod hasłem: „Idźcie i głoście”, dołączając jak wiele parafii, do archidiecezjalnego, już 46 pielgrzymowania do Jasnogórskiej Matki Kościoła – Patronki Pomorza Zachodniego.

Pierwszym etapem pielgrzymowania była Góra św. Anny, gdzie w Eucharystii przez wstawiennictwo „matki Maryi i babci Jezusa”  prosiliśmy za nasze rodziny w pokoleniach. Po modlitwie i zwiedzeniu sanktuarium św. Anny „Samotrzeciej” udaliśmy się do papieskiego miasta Wadowice, gdzie zobaczyliśmy nowoczesne muzeum – dom rodzinny Jana Pawła II. Byliśmy zachwyceni prowadzeniem pani przewodnik i pięknymi ekspozycjami ukazującymi życie Karola Wojtyły i pontyfikat Papieża Polaka, tego który zaufał do końca Maryi – Totus Tuus. Następnie nawiedzając wadowicką bazylikę, a w niej kaplicę chrzcielną, przy której chrzczony był „mały Karol” podziękowaliśmy za nasz sakrament chrztu i dziecięctwo Boże. Pielgrzymi dzień zakończyliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej apelem Maryjnym przy cudownym obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej.
W kolejnym dniu pielgrzymowania udaliśmy się do Krakowa, aby nawiedzić Łagiewnickie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. W papieskim ośrodku urzekły nas piękne biblijne mozaiki autorstwa znanego jezuity Marco Rupnika oraz cudowne malowidła pokazujące spotkania Jana Pawła II z Maryja w różnych sanktuariach świata. Mogliśmy także zobaczyć niezwykłą relikwię: przestrzeloną i zakrwawioną sutannę papieską z dnia zamachu 13 maja 1981.

Po krakowskich sanktuariach, w strugach deszczu, udaliśmy się na nocleg w kierunku Zakopanego. W piątkowy poranek poszliśmy górskim szlakiem na Kalatówki, aby w dniu wspomnienia liturgicznego bł. siostry Bernardyny Marii Jabłońskiej – założycielki żeńskiego zakonu Albertynek - nawiedzić jej pustelnie i pustelnie św. brata Alberta. Na koniec pobytu w górach, pojechaliśmy do „Polskiej Fatimy” na Krzeptówki, aby w eucharystycznej modlitwie dziękować i zawierzyć Pani Fatimskiej nasze rodziny, parafię, miasto, które na 70-lecie polskich praw miejskich przyjęło duchową opiekę  św. Piotra Apostoła. Tak wzmocnieni duchowo ruszyliśmy w kierunku Częstochowy. Po wieczornym posiłku i zakwaterowaniu przeszliśmy na Jasną Górę, aby wziąć udział w Apelu Jasnogórskim, który rozpoczął nasze modlitewne czuwanie. O północy uczestniczyliśmy w pontyfikalnej Mszy św., której przewodniczył ks. bp Henryk Wejman, który w homilii zachęcał, aby każdego dnia swoim życiem potwierdzać i przyjmować Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Co wytrwalsi zostali jeszcze na nocnym czuwaniu.
Poranna droga krzyżowa, pod parasolkami, na Wałach Jasnogórskich wieńczyła pielgrzymkę. Po zakupieniu pamiątek i pożegnaniu się z Matką Bożą na prywatnej modlitwie ruszyliśmy w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Kaliszu, by zawierzyć się opiece i wstawiennictwu św. Józefa.

Po pielgrzymce, bogatej w pięknie, uduchowione przeżycia, umilonej modlitwą i śpiewem, dotarliśmy szczęśliwie „do domu”. Dziękując wszystkim uczestnikom i pielgrzymom, życzę dużo odwagi i błogosławieństwa, aby „iść i głosić” orędzie fatimskie i Dobrą Nowinę o zbawieniu. Maryja jest zawsze z nami i wskazuje nam drogę do swego Syna.

ks. Tomasz Tylutki 
Drukuj

„Wiatr od morza”

Honorowy obywatel Międzyzdrojów Karol Borsuk, kompozytor wydanej niedawno na CD „Mszy Międzyzdrojskiej”, przedstawi 29 czerwca br. w kościele pw. św. Piotra Apostoła odpowiedź na znane sienkiewiczowskie pytanie, zadane teraz głosem międzyzdrojskiego proboszcza: „Quo vadis, Domine?”, w formie kantaty koncertowej. Zaprezentowana zostanie międzyzdrojanom i gościom kurortu na Królewskim Wzniesieniu przez solistów: sopran Joanna Petryka-Wawrowska i Piotr Wawrowski, baryton z Berlińskim Chórem Kameralnym i Orkiestrą pod batutą kompozytora. Świątynnym fortepianem zawładnie Natalia Nikołajewa. Po kilku wykonaniach w Berlinie przychodzi czas na polską premierę w jednej z najbardziej akustycznych świątyń Europy.
Rada Miasta i Gminy z równym entuzjazmem przygotowuje się na przyjęcie w tym samym dniu w sali Międzynarodowego Domu Kultury „Fantazji Międzyzdrojskiej”  na altówkę (Joanna Filuś-Olenkiewicz),  chór kameralny z Berlina i orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej.
Kompozytorowi i dyrygentowi, wykształconemu skrzypkowi z niebanalnym życiorysem, Międzyzdroje kojarzą się z pełnym spokoju brzmieniem altówki, jednakże – jak wyznaje – „wiatr od morza” (zachwycał się nim Jan Paweł II podczas pobytu w Szczecinie przed trzydziestu laty) ożywia je często wirtuozerskimi akcentami „do międzyzdrojskiego poloneza”. A chociaż dedykacja jest skierowana do międzyzdrojan, to oni zawsze dzielą się swoimi dobrami z gośćmi, bowiem „dobro jest rozlewne”.
Międzyzdroje są bałtycką perłą w koronie nie tylko dla znanych międzynarodowych festiwali, ale i dla przemyślanych innych form muzycznych. Oto: Kantata koncertowa „Quo vadis, Domine?” (w świątyni godz. 13.00)          i „Fantazja Międzyzdrojska” w MDK godz. 19.00)w czwartek 29 czerwca br.
O zaplanowanie czasu na te spotkania prosi ks. Marian Jan Wittlieb, proboszcz w królewskich Międzyzdrojach.
 
Drukuj

Petronalia w Międzyzdrojach

Ojczyzna to Patria, a Patron jej służy (…) w sacrum i profanum wykazuje troskę: Święty Piotr Apostoł w Międzyzdrojach…
(fragment z pieśni Piotrowej: słowa ks. Marian Jan Wittlieb, muzyka Jan Duda; ks. Anthony Umeh)

Obchody tegorocznego odpustu Piotrowego w Perle Bałtyku, jaką są Międzyzdroje, były połączone z modlitewnym dziękczynieniem za 70 lat powojennych Międzyzdrojów, oraz za oddanie Miasta w duchową opiekę św. Piotra Apostoła.

W liturgiczny dzień wspomnienia Księcia Apostołów 29 czerwca br.,  a po raz pierwszy w dzień Patrona Miasta, podczas uroczystej koncelebrowanej Mszy św. przez kapłanów rocznika 1970 święceń, oraz przez liczą rzeszę wiernych, międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, witając i wprowadzając w ducha modlitwy powiedział: Pozdrawiam Was w tej jedynej na Pomorzu Zachodnim świątnicy jego imienia, w świątyni nabrzmiałej muzyką; w kościele rozbrzmiewającym pięknem słów Boga-Poety dla wszystkich narodów i obejmowanych czułością ludzi unoszonych natchnieniami Ducha Świętego (…), modląc się przez wstawiennictwo św. Piotra  Apostoła, którego relikwie – szczątki ciała i ziemia z grobu na Watykanie, a także granitowy okruch z fundamentu jego domu w Kafarnaum – zostaną poświęcone na znak naszego wiernego od 70. lat  polskiego zaufania Bogu (…).

Odpustowej celebrze w domu Bożym o nadzwyczajnej akustyce wypełnionym muzyką spod utalentowanych palców maestro Jana Dudy, przewodniczył ks. infułat dr Edmund Cybulski, który dokonał także poświęcenia relikwiarza. W kazaniu ks. proboszcz przytoczył list parafianina, poety i pisarza Krzysztofa Klimaszewskiego – obecnie mieszkającego w Kalifornii, ale duchowo zawsze obecnego wśród swoich – i jego proroczą wizję tego wydarzenia: (…) dlatego w powstałym z górą pół stulecia temu opowiadaniu „Na Bałtyku” ponownie nazwałem św. Piotra „opiekunem miasta”, tyle że już bez dawnego wyrzutu, skargi czy żalu. Święty Piotr pojawiał się w mojej gawędzie nie jako opiekun parafii jedynie, ale tak, jak myślałem o nim w dzieciństwie – jako opiekun całej miejscowości i wszystkich bez wyjątku jej mieszkańców. Mimo to nigdy nie przebiegło mi przez myśl, że te słowa pół-żartem z tak bardzo już odległej przeszłości okażą się kiedyś prorocze. (…) Tymczasem tak właśnie się stało.

Kolejnym wzniosłym punktem uroczystości było nadanie tytułu „Zasłużony dla parafii” za zasługi i wieloletnią współpracę: kompozytorowi panu Karolowi Borsukowi, przewodniczącemu Rady Miasta panu Janowi Magdzie wraz z Radą oraz Burmistrzowi Międzyzdrojów panu Leszkowi Doroszowi. Odznaczenia wręczył ks. infułat prof. US Andrzej Offmański. Wcześniej, w dniu zakończenia roku szkolnego, na wniosek Kapituły Odznaczenia otrzymała je także dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach pani Tamara Starachowska.

Po Eucharystii, radości przysporzył Piknik Piotrowy. Można było nasycić się słodkimi przysmakami międzyzdrojanek ze „Scholi Confido” i specjalnie wypieczonymi na tę okazję „kluczami Piotrowymi” w stargardzkiej piekarni. Podsumowaniem modlitewnego dziękczynienia był koncert – polska premiera kantaty Quo vadis, Domine? z udziałem solistów, chóru i orkiestry z Berlina i Koszalina. Odpowiedzi na sienkiewiczowskie pytanie swoim głosem udzielał lektor rozdziału 70. powieści – międzyzdrojski proboszcz. W tym samym dniu wieczorem o godz. 19.00 w Międzynarodowym Domu Kultury odbyła się gala operowa dedykowana mieszkańcom. Ponad 50. muzyków Filharmonii Koszalińskiej, chór z Berlina oraz soliści pod batutą Karola Borsuka, zaprezentowali arie światowych kompozytorów: Moniuszki, Bizeta, Rossiniego, Mozarta i innych. Podczas koncertu został zaprezentowany, skomponowany przez zasłużonego dla Miasta Karola Borsuka, z okazji 70-lecia Międzyzdrojów utwór pt. Fantazja Międzyzdrojska, który zebrał gromkie brawa publiczności. Zarejestrowana muzyczna kantata  i fantazja  zostaną staraniem Miasta wydane na płycie.

Tegoroczny sposób fetowania jest powodem do dumy dla mieszkańców. Mają oni  nadzieję na równie piękne w duchowo-muzyczną nutę kolejne dni patronalne Miasta i Parafii dedykowane św. Piotrowi Apostołowi. Serdecznie powitają Gości.
ks. Tomasz Tylutki
 
Drukuj

Pielgrzymka międzyzdrojskich
dzieci I-komunijnych
do sanktuariów fatimskich Szczecina

W przeżywanym obecnie roku fatimskim związanym ze 100-leciem objawień Matki Bożej,  dniu 10 czerwca br. odbyła się autokarowa pielgrzymka dzieci wraz z rodzicami jako dziękczynienie za dar I Komunii św. do sanktuariów fatimskich Szczecina. W sobotni poranek z błogosławieństwem naszego proboszcza ks. prałata dra Mariana Jana Wittlieba, pełni radości udaliśmy w kierunku stolicy naszej archidiecezji. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium Dzieci Fatimskich w parafii pw. św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie - Załomiu. Ks. kan. Marek Maciążek – proboszcz i kustosz tego miejsca przybliżył nam historię dzieci i objawień fatimskich. Zwrócił szczególną uwagę na wezwania Matki Bożej do modlitwy różańcowej, czynienia pokuty i nawrócenia. Po modlitwie, ucałowaniu relikwii i zwiedzeniu budowanego się jeszcze sanktuarium udaliśmy się w kierunku os. Słonecznego. Tam uczestniczyliśmy w Eucharystii dziękczynnej, gdzie zawierzyliśmy dzieci i rodziny Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. kustosz sanktuarium, ks. prałat Henryk Silko opowiedział nam historię tego miejsca i rozliczne cuda jakie dokonują się za wstawiennictwem Pani Fatimskiej – Słonecznej Królowej.

Po duchowych przeżyciach, w drodze powrotnej do domu udaliśmy się na posiłek z niespodziankami do McDonald’sa. Rodzicom dzieci dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. Niech sakramentalna łaska Boża daje siłę i odwagę w upodabnianiu się do Chrystusa, a przykład dzieci fatimskich pomaga w świętości.

ks. Tomasz Tylutki
 
Drukuj

Pielgrzymka międzyzdrojskich ministrantów
w ramach VII Ogólnopolskiego spotkania
LSO w Poznaniu

W dniach 16-17 czerwca br. reprezentacja międzyzdrojskiej liturgicznej służby ołtarza brała udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów w Poznaniu. Hasło spotkania: „Idźcie i głoście” - miał nam pomóc odkryć osobiste powołanie, dać szansę bycia świadkiem Chrystusa, wreszcie wzmocnić się wspólną Eucharystią. Zaproszenie podjęło blisko 2,5 tysiąca uczestników.
Siąpiący deszcz i długi weekend nie zniechęcił nas do wyjazdu do stolicy Wielkopolski. Wcześnie rano w piątek 16 czerwca, opatrzeni błogosławieństwem naszego proboszcza ks. prałata dra Mariana Jana Wittlieba, pociągiem w kierunku Poznania, ruszyliśmy na spotkanie z ministrantami z blisko 21 diecezji w Polsce. Zobaczyliśmy na żywo m.in. jak wypieka się słynne rogale św. Marcina, zwiedziliśmy starówkę i piękne kościoły, a po południu relaksowaliśmy się w termach - aquaparku na poznańskiej Malcie. Wieczorem, zmęczeni udaliśmy się na nocleg do Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego.

Następnego dnia uczestniczyliśmy już ministrantami z całej Polski w bogatym programie spotkania: pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych, selfie dla Maryi, wspólny „marsz z Jezusem”, w którym w procesji eucharystycznej doszliśmy do poznańskiej katedry. Tam wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego - szefa Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP. Główny celebrans zinterpretował wciąż padający deszcz dość humorystycznie, jako znak: "Myślę, że Pan Bóg tak pokierował naszym spotkaniem, że zgromadziliśmy się wewnątrz, a nie na zewnątrz tej jednej z najstarszych polskich świątyń. Możemy przyjąć, że chrzest Polski mógł odbyć się właśnie w tym miejscu. Nasza pielgrzymka jest nawiązaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chrzest to woda, a my zostaliśmy nią pokropieni leciutko". Arcybiskup Górzyński, który w Poznaniu gościł w towarzystwie biskupa Adama Bałabucha – przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, podczas homilii mówił też o innym najważniejszym sakramencie, o Eucharystii: "…wszystko w liturgii, ale i w życiu do niej dąży, ale i z niej wychodzi". Hierarcha powołując się na przykład św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego rok obchodzimy, podkreślał, że on naśladował Chrystusa właśnie w Eucharystii: „…dostrzegał Chrystusa w drugim człowieku, tym najbardziej potrzebującym. Motywem do wstąpienia w szeregi ministranckie powinna być zawsze służba Jezusowi, poprzez służbę drugiemu człowiekowi. Bo drugi człowiek potrzebuje naszego posługiwania, a my w ten sposób wyrażamy naszą miłość do Boga” – przypominał arcybiskup. Szef Podkomisji ds. Służby Liturgicznej mówił, że każdy z nas potrzebuje pokarmu, chleba, który daje siły: „…Chrystus, który stał się chlebem dla nas, pragnął by jego uczniowie byli chlebem dla innych, a święty Brat Albert – patron roku - pokazał to niezwykle konkretnie. Tłumaczył nam dalej dodając, że „dawać chleb innym można przez świadectwo o Chrystusie, przez życzliwość, otwartość i gotowość służby drugiemu. Oby w codziennym życiu umieli zastosować to ministranci”.

Po Eucharystii zaproszono nas na obiad i koncert ze świadectwami uczestników zespołu 2Tm 2,3, który rozgrzał nas swoją muzyką.

Późnym wieczorem, pełni wrażeń i duchowych przeżyć wróciliśmy do Międzyzdrojów. Następna pielgrzymka już za dwa lata.

Ks. Tomasz Tylutki
 
Drukuj

Pielgrzymka międzyzdrojskich
dzieci I-komunijnych
do sanktuariów fatimskich Szczecina

W przeżywanym obecnie roku fatimskim związanym ze 100-leciem objawień Matki Bożej,  dniu 10 czerwca br. odbyła się autokarowa pielgrzymka dzieci wraz z rodzicami jako dziękczynienie za dar I Komunii św. do sanktuariów fatimskich Szczecina. W sobotni poranek z błogosławieństwem naszego proboszcza ks. prałata dra Mariana Jana Wittlieba, pełni radości udaliśmy w kierunku stolicy naszej archidiecezji. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium Dzieci Fatimskich w parafii pw. św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie - Załomiu. Ks. kan. Marek Maciążek – proboszcz i kustosz tego miejsca przybliżył nam historię dzieci i objawień fatimskich. Zwrócił szczególną uwagę na wezwania Matki Bożej do modlitwy różańcowej, czynienia pokuty i nawrócenia. Po modlitwie, ucałowaniu relikwii i zwiedzeniu budowanego się jeszcze sanktuarium udaliśmy się w kierunku os. Słonecznego. Tam uczestniczyliśmy w Eucharystii dziękczynnej, gdzie zawierzyliśmy dzieci i rodziny Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. kustosz sanktuarium, ks. prałat Henryk Silko opowiedział nam historię tego miejsca i rozliczne cuda jakie dokonują się za wstawiennictwem Pani Fatimskiej – Słonecznej Królowej.

Po duchowych przeżyciach, w drodze powrotnej do domu udaliśmy się na posiłek z niespodziankami do McDonald’sa. Rodzicom dzieci dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. Niech sakramentalna łaska Boża daje siłę i odwagę w upodabnianiu się do Chrystusa, a przykład dzieci fatimskich pomaga w świętości.
ks. Tomasz Tylutki
 
Drukuj

Międzyzdrojskie Sacrum et Profanum…

„Muzyka jest bogatym językiem do pomnażania dobra i piękna wśród ludzi, aby potrafili mądrze podziwiać stworzone Niebo i Ziemię”. Tymi słowami pragnę zaprezentować pierwszy w historii miasta Międzyzdroje i Parafii rk. pw. św. Piotra Apostoła, wspólnie wydany album muzyczny pt.: „Międzyzdrojskie Sacrum et Profanum”. Zawiera on „orginalną ekspresję duchowości w Perle Bałtyku: chóry drzew Wolińskiego Parku Narodowego od początku czasów towarzyszą pod batutą neogotyckiej Piotrowej Wieżycy zespołom fal Bałtyku, tworząc równoważny zapis o rzeczywistości osiadłej miedzy nimi społeczności „duchowych budowniczych Miedzyzdrojów” – napisał we wstępie do albumu ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, miedzyzdrojski proboszcz, inicjator i współwydawca płyty.
W tym mieście muzyka, w różnych jej formach i typach zapisuje się już od dawna.  Od ponad 50 lat rozbrzmiewa ona chóralnie i organowo. Sam region stał się inspiracją dla wielu artystów i kompozytorów z różnych zakątków świata.
Album, opakowany w zachęcającą okładkę autorstwa Pawła Majewskiego, zawiera 11 utworów o tematyce przenikającej się razem świętości i codzienności ludzkiego życia, m.in. skomponowaną na zamówienie „Mszę międzyzdrojską – Missa Misdroyensis” i piękne Andante ślubne Karola Borsuka – znanego w świecie kompozytora; utwory w wykonaniu parafialnej „Scholi „Confido” i młodzieżowego chóru kameralnego „Canti Giocosi” pod dyrekcją Anny Sobierajskiej. Jest w nim także Hejnał Miasta Międzyzdroje i Fanfary św. Piotra Apostoła – Jaromira Gajewskiego ze Szczecina, oraz organowa improwizacja „Rozmowy Bałtyku wód z bukami Wolińskiego Parku Narodowego” Andrzeja Mielewczyka z wiolanczelą Franka Niederstrassera.
Album prezentuje przede wszystkim twórczość artystów związanych z Międzyzdrojami i ma na celu utrwalenie i rozsławienie dorobku kulturalnego „miasta gwiazd”. Płyta została wydana we współpracy Urzędu Miasta i Gminy Międzyzdroje i Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Piotra Apostoła.
Przeżywając „rok sienkiewiczowski”, powtórzmy za Jubilatem: „Niech ta muzyka będzie jak morze”, piękne o każdej porze roku, codziennie inne, pełne pasji podczas jesiennych sztormów i przeglądające się w błękicie nieba w słoneczne wakacyjne popołudnia. To ono jest inspiracją dla artystów, ono jest największą atrakcją bałtyckiego kurortu – potwierdza burmistrz Międzyzdrojów mgr Leszek Dorosz.
Nawiedzających naszą wyspę zapraszamy do słuchania i pokochania tej muzyki.
ks. Tomasz Tylutki
Galeria
 
Drukuj

Turniej ministrantów w tenisa stołowego

29 października 2016 r. odbył się w Międzyzdrojach I Archidiecezjalny Turniej Tenisa Stołowego Liturgicznej Służby Ołtarza. Organizatorem była Parafia rzymskokatolicka pw. św. Piotra Apostoła oraz Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (LSO). Patronat honorowy objął proboszcz parafii ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, który rozpoczął rozgrywki przemówieniem i pierwszym uderzeniem piłeczki.

Celem tych sportowych potyczek była popularyzacja tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży LSO, aktywne spędzanie czasu wolnego, integracja oraz kształtowanie charakteru i duchowości przez sport i postawę szlachetnego współzawodnictwa w kształtowaniu charakteru na chwałę Boga i ku wszechstronnemu rozwojowi człowieka.

Turniej rozpoczął się w sobotni poranek w hali sportowej dedykowanej słynnemu polskiemu tenisiście Andrzejowi Grubbie.

Gościliśmy 25 zawodników z 5 parafii naszej archidiecezji: ze św. Jana Chrzciciela i Krzyża Świętego w Szczecinie, Miłosierdzia Bożego ze Stargardu, św. Piotra i Pawła ap. z Mrzeżyna oraz św. Piotra ap. z Międzyzdrojów.

Uczestnicy zgromadzili się w czterech kategoriach wiekowych. Turniej rozgrywany był w grach singlowych do dwóch wygranych setów, zgodnie z przepisami ITTF systemem rosyjskim. Potyczki były bardzo zacięte i emocjonujące, ale udało wyłonić się zwycięzców.

Kategoria szkoła podstawowa: I. Piotr Sołtysiak (Międzyzdroje); II. Mieszko Herbsztain (Stargard); III. Norbert Szynalik (Szczecin, św. Jana Chrzciciela)

Kategoria szkoła gimnazjalna: I. Dominik Kujda (Międzyzdroje); II. Kuba Cieszyński (Mrzeżyno); III. Michał Mysiurski (Szczecin – św. Krzyża)

Kategoria szkoła ponadgimnazjalna: I. Bogusław Kowalewski (Szczecin, św. Krzyża); II. Paweł Twardocheb (Szczecin, św. Krzyża); III. Aleks Rezmer (Szczecin, św. Krzyża)

Kategoria Księża: I. Ks. Tomasz Tylutki (Międzyzdroje); II. Ks. Marcin Filipek (Szczecin, św. Krzyża); III. Ks. Robert Mrozowski (Szczecin, św. Jana Chrzciciela)

Na zakończenie spotkania odbyło się wspólne grillowanie kiełbasek w międzyzdrojskim „wiatraku”, gdzie rozdane zostały pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wszystkim - zaangażowanym księżom opiekunom, ministrantom, rodzicom, parafiom, Dyrekcji Szkoły Podstawowej oraz Wolińskiemu Parkowi Narodowemu - serdecznie dziękuję i zapraszam za rok.

W imieniu organizatorów: ks. Tomasz Tylutki

 
Drukuj

Od chrzcielnicy do relikwiarza.
Międzyzdrojska pielgrzymka „świętych” na Jasną Górę – zapis zobowiązujący

W międzyzdrojskiej świątnicy chrzcielnica, przy której sakramentalnie rozpoczyna się drogę do świętości, znajduje się przy relikwiarzu świętych i błogosławionych, założonym w 1998 r. Takie ich ułożenie przypomina, że droga ziemskiego pielgrzymowania prowadzi do osiągania wyżyn świętości.  Przeżywając na Królewskim Wzniesieniu Jubileusz Miłosierdzia z dziękczynieniem za 1050 lat chrztu Polski, w środę 21 września 2016 r. z błogosławieństwem ks. proboszcza prałata dra Mariana Jana Wittlieba wyruszyliśmy na pielgrzymkę autokarową „śladami świętych” pod hasłem: Gdzie chrzest, tam nadzieja, dołączając jak wiele parafii, do archidiecezjalnego, 45/  pielgrzymowania do Jasnogórskiej Matki Kościoła – Patronki Pomorza Zachodniego. Naszym duchowym przewodnikiem był ks. Tomasz Tylutki, wikariusz międzyzdrojskiej parafii pw. św. Piotra ap.
Pierwszym etapem pielgrzymowania był Toruń. W nowo zbudowanej świątyni – Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II uczestniczyliśmy w Mszy św. Po niej udaliśmy się do siedziby Radia Maryja, gdzie zapoznaliśmy się z historią i działalnością medialno-ewangelizacyjną Radia i Telewizji „Trwam”. Kilka osób z ks. Tomaszem prowadziło na antenie radia Koronkę do Miłosierdzia Bożego..
Dotarliśmy do Niepokalanowa: poznaliśmy franciszkańskie dzieło św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, którego relikwie otrzymaliśmy dla naszego kościoła. W naszej świątyni mamy już piękny witraż upamiętniający świętego Męczennika.
W Warszawie zwiedziliśmy muzeum „1000 Lat Historii Żydów Polskich – Polin”, katedrę polową Wojska Polskiego wraz z muzeum historii służby księży kapelanów wojskowych, a także kurię warszawską na ul. Miodowej. Z rąk ks. kard. Kazimierza Nycza odebraliśmy relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wojskowego kolegi naszego ks. proboszcza.. Kardynał zachęcił nas do zgłębiania życia i dzieł bł. ks. Jerzego oraz do naśladowania  jego świętości przez troskę o wierność prawdzie Ewangelii.
Kolejnym warszawskim punktem naszej podróży było zwiedzanie gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Po zapoznaniu nas z obiektem, zostaliśmy zaproszeni przez posła ziemi zachodniopomorskiej Michała Jacha na salę obrad, gdzie mogliśmy na żywo słuchać i obserwować obradujących posłów.  Weszliśmy także do sejmowej kaplicy, modląc się o pomyślność dla podejmowanych decyzji w sprawie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.  Po sejmowych wędrówkach poszliśmy na spacer po warszawskim Krakowskim Przedmieściu i po Starówce, gdzie nawiedziliśmy katedrę i grób Sługi Bożego ks. Stefana kard. Wyszyńskiego. Modliliśmy się za Jego wstawiennictwo w naszych intencjach, wspominając Jego obecność przed laty w Międzyzdrojach i słynne słowa skierowane do mieszkańców (r. 1952): „Tu macie żyć, uświęcać się!”.  „Królewską kolację” zjedliśmy na Zamku, po której odpoczywaliśmy na Bielanach, urokliwej i zielonej dzielnicy Warszawy.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od nawiedzenia grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu; złożyliśmy znicze i róże od każdego pielgrzyma, jako symbol naszej pamięci i wdzięczności za życie Błogosławionego Męczennika. Następnie udaliśmy się do wilanowskiej świątyni Bożej Opatrzności, aby  w Eucharystii dziękować i prosić o Bożą opiekę dla nas, naszych rodzin i parafii w Międzyzdrojach, które  jako miasto na 70-lecie polskich praw miejskich mają przyjąć duchową opiekę  Księcia Apostołów. Byliśmy pod wrażeniem ogromu tego dzieła oraz powstającego przy nim Centrum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Podsumowującym punktem pobytu w stolicy była wizyta w pałacu i ogrodach króla Jana III Sobieskiego na Wilanowie. Tam gościnna s. Anna – pasjonistka, opowiadała pięknie o tym miejscu, podając gorącą kawę i pyszne ciasto w kawiarni parafialnej pw. św. Anny niedaleko zamku.
Tak wzmocnieni ruszyliśmy w kierunku Częstochowy. Po wieczornym posiłku i zakwaterowaniu przeszliśmy na Jasną Górę, aby wziąć udział w Apelu Jasnogórskim. Modlitewnie czuwając spowiadaliśmy się, a  o północy uczestniczyliśmy w pontyfikalnej Mszy św., której przewodniczył ks. bp Henryk Wejman; słowo Boże głosił ks. abp Andrzej Dzięga, dziękując w nim za chrzest Ojczyzny zawsze wiernej. Na zakończenie Eucharystii Metropolita zawierzył nas i archidiecezję w akcie intronizacji Jezusowi Chrystusowi Królowi, oraz odnowił Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego. Było to dla nas głębokie przeżycie duchowe. Wytrwalsi zostali jeszcze na nocnym czuwaniu.
Poranna droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich wieńczyła pielgrzymkę. Po zakupieniu pamiątek i pożegnaniu się z Matką Bożą na prywatnej modlitwie ruszyliśmy w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Rokitnie, by pokłonić się Matce Bożej Cierpliwie Słuchającej.
Po pielgrzymce, bogatej w pięknie uduchowione przeżycia, umilonej modlitwą i śpiewem, pod opieką Świętych w otrzymanych relikwiach, dotarliśmy szczęśliwie „do domu”. Organizatorom serdecznie dziękujemy za prawdziwie pielgrzymi czas. Gdzie chrzest tam nadzieja, na lepsze, tj. bardziej święte życie – od chrzcielnicy do relikwiarza.
opr. Maria Gan i Halina Olejniczak;  fot. ks. Tomasz Tylutki
 
Drukuj

Dni papieskie w Międzyzdrojach

17 maja 2016r w gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II odbył się doroczny Dzień Patrona szkoły związany z dniem urodzin Karola Wojtyły. W tym roku minęło już 10 lat odkąd nasze gimnazjum nosi imię świętego papieża Jana Pawła II. Z samego rana odbył się uroczysty apel, na którym przemawiała dyrektor Tamara Strachowska, która przypomniała historię naszej szkoły, wyboru patrona i pamiątek z nim związanych, które znajdują się w naszej szkole. Następnie ks. Tomasz Tylutki - nasz katecheta opowiedział o swoich spotkaniach z św. Janem Pawłem i o rzymskim kulcie i czci Świętego.  Z kolei pan Arkadiusz Rutkowski  - katecheta wspomniał o pielgrzymkach papieża Polaka do Polski. Mieliśmy też okazję posłuchać "Kwiatków Jana Pawła", zbioru krótkich i zabawnych historyjek związanych z życiem patrona. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy "Barkę"- ulubioną pieśń Jana Pawła II. Kolejnym punktem dnia był film dokumentalny o życiu Jana Pawła II, który miał nas przygotować do konkursu wiedzy o Jego życiu. Za zmagania z trudnymi i bardzo szczegółowymi pytaniami zostaliśmy nagrodzeni przepysznymi kremówkami. Dzień Patrona zakończyliśmy w Międzynarodowym Domu Kultury na koncercie "Znajdź pomysł na siebie" zespołu „Full Power Spirit”, który w rytmie muzyki hip-hop i świadectw tchnął w nas ducha przyjaźni i zachęty rozwijania swoich talentów.

Kolejnym dniem związanym z osoba św. Jana Pawła II była instalacja Jego relikwii w naszym parafialnym kościele w niedziele 29 maja br. podczas Mszy św. z okazji rocznicy i jubileuszy I komunii św. Przypomnijmy, że relikwie te przekazał nam ks. kard. Stanisław Dziwisz - były sekretarz papieski. Uroczystego przyjęcia kropli krwi świętego Patrona rodzin i naszego gimnazjum dokonał ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb wraz z dyrekcją szkoły, gimnazjalistami i dziećmi. Międzyzdrojski proboszcz wygłosił bardzo poruszające kazanie opowiadające historię małżeństwa, Roberta i Ewy. Robert jako dziecko nie został ochrzczony, więc kiedy przyszedł na niego czas odejścia z ziemi, błagał żonę, aby go ochrzciła. Chciał bowiem po śmierci znaleźć się w tym samym niebie co jego ukochana żona.  Przypomniał nam także postać świętego Papieża i cuda, jakie dokonują się za jego wstawiennictwem i życzył nam wszystkim pragnienia nieba. Ta para małżeńska ufundowała obraz Jana Pawła, który znajduje się w naszej świątyni.  Na koniec Mszy św. uczniowie gimnazjum odczytali litanię do świętego Patrona, po czym każdy mógł podejść i pomodlić się przy relikwiarzu.

Cieszymy się niezmiernie, że mamy w naszym mieście taka szczególną obecność i patronat świętych. Wraz z św. Janem Pawłem II zostały także wprowadzone i zainstalowane relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćko - szczególnych świadków i głosicieli Bożego Miłosierdzia.

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg dni papieskich: szkole, dyrekcji, nauczycielom, miastu, parafii, kapłanom, katechetom oraz Ośrodkowi Pomocy Społecznej i Międzynarodowemu Domowi Kultury w Międzyzdrojach.

uczennica Alicja Szulc
 
Drukuj

,,DOM Z GALERIĄ”

Ksiądz  Marian Jan Wittlieb jest proboszczem międzyzdrojskiej parafii od 1998 roku. W 2004 roku w uznaniu zasług dla naszej społeczności gminnej, zaangażowanie i wkład w krzewienie kultu religijnego otrzymał od Rady Miejskiej tytuł ,,Zasłużony dla Międzyzdrojów”. We wrześniu 2014 roku ukazało się wydawnictwo pt. ,,Dom z Galerią” autorstwa proboszcza parafii w Międzyzdrojach.

- Księże Proboszczu, znamy się od wielu lat, jednak sądzę, że nie wszyscy znają Księdza dokonania i życiorys, proszę więc o kilka szczegółów biograficznych.

Urodziłem się 22 maja 1946 roku w Nowej Wsi Lęborskiej. W 1963 roku zostałem przyjęty w poczet alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu dla kościelnej Administracji Gorzowskiej. 
W 1966 roku zostałem wcielony do wojska. Służbę wojskową w Bartoszycach pełniłem razem z (księdzem) Jerzym Popiełuszko. Święcenia kapłańskie przyjąłem 29 czerwca 1970 roku w Świnoujściu. Od września 1972 odbywałem studia specjalistyczne w Rzymie i frankońskim Wuerzburgu, angażując się duszpastersko w parafiach we Włoszech, na Sardynii, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.  Po uzyskaniu doktoratu z teologii biblijnej u dominikanów w 1977 roku na rzymskim ,,Angelicum”  od 1 sierpnia pracowałem w szczecińskiej parafii pw. Świętej Rodziny i jako wykładowca Starego Testamentu, teologii biblijnej obu testamentów oraz języka hebrajskiego i niemieckiego, a także śpiewu kościelnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Od 1991 roku byłem redaktorem naczelnym katolickiego Dwutygodnika Pomorza Zachodniego ,,Kościół nad Odrą i Bałtykiem” i ,,Szczecińskich Studiów Kościelnych”. Zajmowałem się publicystyką religijno-społeczną publikując w kraju i zagranicą. 
25 marca 1993 roku mianowano mnie na kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej w Szczecinie, a od 1995 roku jako pierwszy Polak jestem kanonikiem honorowym Cesarskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu, a do tego od 1818 roku na nowo pierwszym cudzoziemcem w tej wówczas 14-osobowej historycznej kapitule.

- We wrześniu tego roku ukazał się album autorstwa księdza proboszcza pt. ,,Dom z galerią”; proszę opowiedzieć o tym wydawnictwie.

Album ,,Dom z galerią” wyrósł z chęci ukazania przypisów do wydarzeń familijnych i rozłożenia niektórych akcentów we wspomnieniach, które stanowić mogą dowody w rodowodzie, widziane moimi oczami i mojego rodzeństwa. Inspirującą okazją stała się galeria sztuki, której obrazy przypominają te wartości boskiego świata, z którymi byłem od dzieciństwa związany. „Stare” obrazy zostały sprzedane na ratowanie życia Mamy. Na nowo przybywało ich wraz ze wzrostem przyjaźni, jaka łączy mnie z wielu twórcami, wśród nich z malarką Ziemi Szczecińskiej – Bronisławą z Bohdanowiczów Kaczorową.

- Album składa się z trzech rozdziałów: I – Dom napełniany rodowodem, II – Akacjowa Galeria Sztuki i III – Dla zbudowania; wydawnictwo jest bogato okraszone przepięknymi zdjęciami obrazów, proszę  opowiedzieć o autorce tych obrazów.

Bronisława z Bohdanowiczów Kaczorowa jest szczecińską artystką. Organizatorka Ogólnopolskich Spotkań Nauczycieli Plastyków i Literatów, życzliwa fundatorka wielu nagród. Jej twórczość to grafika użytkowa i artystyczna, grafika książkowa, akwarele i obfite malarstwo olejne.

Autorem zdjęć jej obrazów, a także okładki albumowego segregatora jest fotografik Paweł Majewski ze Szczecina, który fotografią  potrafi zrozumiale komentować teologię. To już kolejna publikacja we współpracy z panem Pawłem.

- Rozdział III,  noszący tytuł ,,Dla zbudowania” zawiera wiersze, aforyzmy filozoficzne i inne rodzaje twórczości literackiej Księdza. Skąd czerpie Ksiądz inspiracje dla takiej twórczości?

W dorosłej twórczości, już jako księdza, szczególniej inspirują mnie: św. Paweł Apostoł i św. Jan od Krzyża. Od nich to pochodzą podtytuły. „Niech każdy z nas stara się o to, co dla bliźniego dogodne – dla jego dobra, dla zbudowania” (św. Paweł w Liście do Rzymian 15,2). Mistyczny św. Jan od  Krzyża podpowiada mi: ,,Radość, która nie jest wedle Boga, nie przynosi [duszy] radości” (w: Dzieła, III 18,5). Proszę zatem o przyjęcie zaproszenia do pomnażania radości i przy aromatycznej herbacie zapoznania się z twórczością zawartą w albumie.

- Uprzejmie dziękuję za rozmowę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do nabycia albumu ,,Dom z Galerią”. Kontakt tel. 91 328 1241, w godzinach otwarcia biura parafialnego. Album jest także dostępny w międzyzdrojskiej czytelni. Galerię można oglądać ,,na żywo” w Nowej Wsi Lęborskiej po uzyskaniu zaproszenia od Autora albumu.

Joanna Ścigała

Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą

UM w Międzyzdrojach

 
Drukuj

Komunikat Kancelarii Kurii Metropolitalnej
w Szczecinie

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga z radością serca podaje  do wiadomości, że Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI, dnia 30 stycznia 2013 roku, ośmiu kapłanom z prezbiterium Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej nadał godności papieskie. Są to:

Obdarzeni godnością Kapelana honorowego Jego Świątobliwości
(ze zwyczajowym tytułem prałata):

 • ks. Andrzej  DOWAL - kustosz Sanktuarium Macierzyństwa NMP
  i dziekan dekanatu Trzebiatów
 • ks. Józef CYRULIK - dziekan dekanatu Łobez
 • ks. Roman GARBICZ - proboszcz parafii bł. bpa Michała Kozala
  w Świnoujściu
 • ks. Jan MAZUR - z Domu Księży Emerytów
 • ks. Henryk SILKO - Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
  w Szczecinie
 • ks. Marian WITTLIEB - proboszcz parafii Międzyzdroje
 • ks. Henryk WEJMAN - Dziekan Wydziału Teologicznego
  Uniwersytetu Szczecińskiego
 • Do godności Prałata honorowego Jego Świątobliwości
  (
  prałatura wyższego stopnia) został podniesiony
  - dotychczasowy Kapelan honorowy Jego Świątobliwości - 
  ks. Jerzy STECKIEWICZ - proboszcz i dziekan 
  w Królewcu (Kaliningradzie).

Jednocześnie informujemy, że uroczyste wyznanie wiary nowych
Księży Prałatów oraz wręczenie im dokumentów ze Stolicy Apostolskiej
nastąpi podczas Mszy świętej dziękczynnej za Pontyfikat  Ojca Świętego Benedykta XVI w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, 
w niedzielę 24 lutego br.  o godz. 18.00”.

PS.  Ze względu na nieobecność  w ww. terminie z powodu choroby 
dokumenty 3 marca br. podczas liturgii o godz. 10.30 wobec parafian w Międzyzdrojach naszemu  ks. proboszczowi przekazał delegat
ks. Arcybiskupa ks. prałat Roman Garbicz ze Świnoujścia

Księdzu Proboszczowi
z okazji otrzymania tytułu prałata gratulujemy i życzymy 
wszelakich łask Bożych. Nominacja naszego Proboszcza na ten zaszczytny tytuł jest także ogromną satysfakcją dla całej naszej wspólnoty parafialnej.
Księże Prałacie. Niech Ci Bóg dopomaga w dalszej pracy dla dobra parafii w Międzyzdrojach.

Szczęść Boże Księże Prałacie!
Parafianie

Prałatura jest tytułem nadawanym na wniosek i prośbę biskupa diecezjalnego przez Stolicę Apostolską. Stanowi ona znak uznania zasług duchownego dla Kościoła. Tytuł ten uprawnia do noszenia sutanny w kolorze amarantowym. W Kościele polskim zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości. Ponadto zwyczajowo tytułu tego używa się też
w odniesieniu do czterech kapłanów spełniających najwyższe, określone funkcje w kapitule katedralnej czy kolegiackiej.

 
Drukuj

 

Zasłużony dla Parafii rzymskokatolickiej w Międzyzdrojach

autor: kamienskie.info on 7 cze 2012


 

3 czerwca w Kościele Parafialnym p. w. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach  podczas Mszy Św. Ks. Biskup  Marian Błażej Kruszyłowicz wręczył na ręce Ireneusza Lewickiego – dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach przyznany przez Kapitułę działającą przy Międzyzdrojskiej Radzie Parafialnej tytuł „Zasłużony dla Parafii rzymskokatolickiej w Międzyzdrojach”. 

Kapituła w imieniu wspólnoty parafialnej w uznaniu zasług na rzecz kościoła i parafii ten  zaszczytny tytuł przyznała Wolińskiemu Parkowi Narodowemu, który wspólnie z Nadleśnictwem Międzyzdroje czynnie uczestniczy w życiu międzyzdrojskiej parafii i wspiera ją w wielu działaniach. Laudację odczytaną podczas Mszy Św. Przez Andrzeja Mleczko przygotował Bogdan Jakuczun. W laudacji podkreślono wiele pozytywnych działań na rzecz międzyzdrojskiej parafii, które prowadzi i wspiera Woliński Park Narodowy, którym przez ponad 20 lat zarządza dyrektor Ireneusz Lewicki. Po zakończonej Mszy Św. Przed kościołem w obecności władz kościelnych, miejscowych i parafian dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej umieszczonej na kamiennym obelisku oraz posadzono drzewko „Sosnę Piską”, której nasiona pochodzą z Puszczy Piskiej. W uroczystości udział wzięli: Biskup Ks. Marian Błażej Kruszyłowicz, Ks.  Kan Marian Wittlieb, Ks. wik. Mariusz Ogórski, dyrektor WPN Ireneusz Lewicki, burmistrz Leszek Dorosz, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Magda, pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego oraz parafianie.

Julianna Rogowska

 

 

 
Drukuj

Świeca jubileuszowa


Symbolika przybrania pamiątkowej świecy z okazji 150. rocznicy zbudowania naszego sanktuarium. Sylwetka św. Piotra w medalionie, wzorowana na figurze z tarasu naszego kościoła, wskazuje na to, że jest on od początku dedykowany Księciu Apostołów. Tradycja protestancka w XIX wieku „rozdzielała” osoby Piotra i Pawła, podczas gdy tradycja katolicka łączyła ich w jedno świętowanie – 29 czerwca. Klucz Piotrowy, oznaka władzy „wpuszczania do nieba”, jest ujęty w formę klucza muzycznego w mieście wielu festiwali. Złoto w symbolice religijnej jest kolorem nieśmiertelności, również w wymiarze podziwianej tu przyrody Wolińskiego Parku Narodowego, którą symbolizuje motyw roślinnego akantu. Inne kolory: czerń jako szlachetność, powaga, dostojeństwo; czerwień ofiarne poświęcanie się dla najwyższych wartości; biel czystość zasad życia – to barwy narodowe dwóch nacji, którym Kościoły – ucząc najpierw ewangelików niemieckich, budowniczych tej świątyni w Misdroy i potem polskich katolików pielęgnujących tutaj i teraz skarb wiary Piotrowej w Międzyzdrojach – zawsze oddawały cześć. Świeca sama w sobie zawiera znaczenie ofiarnego i pracowitego życia: rozświetlając mroki, spala się dla dobra bliźnich. Ta świeca już po trzykroć złotego jubileuszu istnienia świątnicy, mogłaby być postawiona dumnie w każdej rodzinie również jako znak troski o dobro swojego kościoła i uroczyście zapalana podczas modlitwy w ważnych wydarzeniach rodzinnych, np. z okazji chrztu, ślubu itp.

Świecę można zamówić pod numerem telefonu 91 328 1241

 

 
Drukuj

Krzyż katyński na cmentarzu w Międzyzdrojach


Pomysł upamiętnienia ofiar Katynia oraz w innych miejscach kaźni Polaków w czasie II wojny światowej na Wschodzie powstał w okresie stanu wojennego w gronie kilku osób zaangażowanych przy parafii w Międzyzdrojach. Inicjatorami były: Urszula Jakuczun, Alicja Szach i Kazimierz Drzewiecki. Przepisy wprowadzonego stanu wojennego uniemożliwiały jawne działania, wiec proboszcz, ks. Tadeusz Moskal, użyczył plebanijnego podwórka, gdzie po kryjomu krzyż został wykonany, a późnym wieczorem w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych, 31 października 1982 roku postawiony na cmentarzu w Międzyzdrojach. Dla mieszkańców było to wielkim zaskoczeniem i oczekiwano dochodzenia, a nawet przymusowej rozbiórki nakazanej przez władze stanu wojennego. Krzyż jednakże zostawiono w spokoju.

Więcej…
 
DrukujDrogi Przyjacielu, koncert w Berlinie (8 stycznia 2011 – dop. własny) poszedł dobrze. Było wielu muzyków, wśród nich Stepfen Laux najbardziej znany i ceniony interpretator i akompaniator pieśni w Niemczech. Wszystkim się bardzo podobało. Niektórzy wprost nie wierzyli, że mogłem coś takiego pisać(to są ich słowa). Ciesze się, ze Międzyzdroje znowu były obecne w Berlinie Pozdrawiam bardzo serdecznie i może coś nowego wymyślimy? Ściskam Karol (Borsuk).

 

Drogi Ksieze Proboszczu, (...)
Wszyscy tu w Berlinie  jestesmy myslami z Księdzem Proboszczem. Znajomi z "naszej" orkiestry wypytują ciagle o zdrowie Księdza. Wszyscy więc życzą Księdzu wiele zdrowia i pogody ducha i spelnienia marzen w roku 2013. My zaś przygotowujemy na 1 lutego na Uniwersytecie w Poczdamie wykonanie mojego "Quo vadis",  ktorą to kantatę uslyszymy w wykonaniu niewielkiego zespolu śpiewaczego (12 osob) wraz z solistami: Uta Meyer,Christo Cristoff i Natalia Nikolayeva, oraz z zespołem "Musica da Camera". Przygotowania w pelnym toku. Muszę przyznać, że praca z nimi daje mi dużą satysfakcję. Są bardzo dobrze przygotowani i mam nadzieję, ze oba koncerty (drugi 2.2  w Evangeliums-Kirche) pójdą dobrze. Tydzieńn później robimy nagranie studyjne. A ja dalej piszę nowe rzeczy - piesni do testow Hermanna Hesse: Kaprys na wioloncelę i fortepian, i inne utwory.

Życząc Księdzu wiele zdrowia pozdrawiam z zimnego Berlina. Karol Borsuk

 
Drukuj

Duma słusznie nakazana

Listopad jest nie tylko miesiącem refleksji religijnej, ale i czasem zadumy nad historią i kulturą. W naszej społeczności w obydwu wymiarach mieszczą się:

1. Zaduszki (wieczór 1 listopada pod molem w części zawiadywanej przez Andrzeja Orczykowskiego. Nieoceniony jest tu wkład 20-osobowej Scholi Confido, która jest "i do tańca i do różańca".

2. Dzień 91. rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada z miejską wiązanką kwiatów pod kamieniem Duchowych Budowniczych Międzyzdrojów.

3. wydarzenie (!) niebywałe - na skalę wszelkiego pierwszeństwa: Missa Misdroyensis - Msza Międzyzdrojska, którą koncertowo "odprawiono" w sobotę 14 listopada w międzyzdrojskim sanktuarium ducha, zgodnie z nazwą utworu.

Więcej…